czwartek, 27 maja 2010

30 maja - PLANY - Słowacki Raj

Wstępny Plan.

Wyjazd z Krakowa ok. 5:30
Dojazd do Cingov'a ok. 9:15  (173km)

mamy do wyboru kilka tras
ja proponuję najbardziej widowiskową, ale i zarazem najbardziej extremalną jeśli chodzi o ekspozycje.

A więc:


   To jedna z najdłuższych i najbardziej urozmaiconych spośród opisanych tu tras i zdecydowanie warta podjęcia wysiłku. Pozwala poznać zarówno fragment Przełomu Hornadu, jak i kilka najciekawszych cieśniaw.

   Z centrum osady od skrzyżowania ze szlakiem żółtym należy iść wzdłuż Hornadu pod prąd rzeki szlakiem niebieskim. Po 15 min marszu wygodną ścieżką i po przejściu przez mostek nad Hornadem dochodzi się do rozwidlenia szlaków u ujścia potoku Lesnica (Leśnica). W górę tego potoku prowadzi szlak zielony. Dalej należy iść szlakiem niebieskim, nadal w górę rzeki. Po około 30 min drogi szlakiem niebieskim dochodzi się do kolejnego rozwidlenia, znanego jako Biely potok-razcestie, u ujścia Białego Potoku.
   W górę wzdłuż niego prowadzi szlak zielony. Przez mostek przechodzi się na drugi brzeg Białego Potoku. Zaraz za mostkiem szlak niebieski skręca w lewo i wznosi się stromym stokiem na Klastorisko (Klasztorzysko). Krótki odcinek pokonujemy, idąc dalej wzdłuż rzeki szlakiem zielonym, a potem znów przez mostek, tym razem nad Tornadem, docieramy do węzła nazywanego Pod Tomaśovskym vyhl'adom. Na tym rozdrożu zaczyna się szlak niebieski, biegnący wzdłuż całego przełomu Tornadu.
   Wkraczamy do właściwego przełomu Hornadu. Uwaga - szlak przełomem Hornadu jest dwukierunkowy, ale ze względu na bezpieczeństwo należy zwracać szczególną uwagę na wymijanie się grup turystów podążających w przeciwnych kierunkach, szczególnie w miejscach ubezpieczonych. Osoby cierpiące na lęk przestrzeni oraz te, które chcą skrócić wycieczkę, nie tracąc atrakcyjnych widoków, mogą wedrować od tego miejsca szlakiem zielonym. Szlak ten wznosi się kilkoma zakosami po bardzo stromym zboczu, w ciągu 30 min dociera do szlaku żółtego i razem z nim przez kolejne 20 min pnie się na Tomaśovsky vyhl'ad.
    Spragnieni mocnych wrażeń powinni koniecznie pójść dalej szlakiem niebieskim w głąb przełomu Hornadu. Szlak prowadzi początkowo ścieżką po prawym (orograficznie lewym) brzegu rzeki, potem przechodzi przez mostek Nad uźinou (Nad Wąwozem) na drugi brzeg rzeki, gdzie zaczynają się ubezpieczenia. Są to ażurowe metalowe platformy wbite w pionową skałę, usytuowane kilkanaście metrów ponad nurtem rzeki. Dodatkowym zabezpieczę niem jest wiszący przy skale łańcuch. Przed dotarciem do kolejnego skrzyżowania na trasie zalicza się trzy odcinki takich ubezpieczeń: stupaćky nad tiśinou, stupaćky pil jaskyni i stupaćky pod młynom. W końcu, po prawie godzinie bardzo emocjonującej trasy, dochodzi się do węzła szlaków Letanovsky młyn (Letanowski Młyn).
   W tym miejscu trasa opuszcza przełom Hornadu i wznosi się szlaklem czerwonym w górę przez las. Szlak biegnie na początku stromo, potem coraz łagodniej przez las aż na polanę Klaśtorisko. Pokonanie tej części trasy zajmuje ok. 1 godz.
   W schronisku na polanie Klaśtorisko można chwilę odpocząć i coś przekąsić. Dalsza trasa prowadzi od schroniska szlakiem niebieskim. Biegnie on razem ze szlakiem czerwonym lasem i brzegiem urwisk nad cieśniawą Kysel' (Kisel). Dolna część tej cieśniawy jest zamknięta dla turstów (od roku 1976, kiedy to spustoszył ją pożar). Miejsce to jest ścisłym rozerwałem przyrody. Po 10 min szlak czerwony odbija w prawo, schodząc do Podlesoka, niebieski zaś doprowadza w 30 min od polany Klaśtorisko nad brzeg kanionu Kysel', gdzie w głąb schodzi specjalnie wyznakowany szlak żółty.
   Zatacza on pętlę i powraca 100 m dalej do niebieskiego, następnie doprowadza do jednej z większych atrakcji na tej trasie - nie można go pominąć! Szlak jest jednokierunkowy. Żółte znaki doprowadzają po 10 min stromego zejścia nad brzeg potoku i schodzą na mostek (mostfk nad śkarou). Szlak przekracza potok i schodzi dalej stromą ścieżką po drugiej stronie. Końcowy odcinek zejścia prowadzi obok wodospadu po metalowej drabince, którą wyjątkowo pokonuje się w dół. Po zejściu z drabinki stoi się na skalnej platformie, z której wchodzi się od razu na widokowy mostek zawieszony wprost nad wodospadem. Wodospad, w którego zawrotną otchłań można spojrzeć, nazywa się Obrovsky vodopad (Wodospad Olbrzymi). To jedna z najbardziej emocjonujących atrakcji na trasach Słowackiego Raju. Następnie szlak wznosi się drugą stroną potoku (po drodze kilka klamer i kolejna metalowa drabinka). Następnie przechodzi się ponownie na drugi brzeg potoku i w kilka minut dociera do kolejnej atrakcji - wodospadu Karolinyho vodopad, który pokonuje się, korzystając z drabinki. Ponownie przechodzi się na drugi brzeg potoku. Po kilkudziesięciu metrach szlak żółty dociera do niebieskiego (ok. 100 m od miejsca, gdzie go wcześniej opuścił). W sumie przejście pętli szlakiem żółtym zajmuje około 30 min.
   Na skrzyżowaniu, na którym kończy się szlak żółty, rozpoczyna się zielony, Oba prowadzące w górę szlaki - zielony i niebieski - są jednokierunkowe. Zielony wiedzie przez cieśniawę Vel'ky Kysel' (Wielki Kisel) w kierunku centralnej części płaskowyżu Glac. Idąc tym szlakiem przez cieśniawę, korzysta się ze sporej ilości ubezpieczeń. Po 1 godz. i 15 min osiąga się płaskowyż. Po drodze mija się, korzystając ze sztucznych ułatwień, kilka wodospadów. Są to kolejno Pawlasov vodopad, vodopad Ochrancov prirody (Wodospad Obrońców Przyrody), vodopad v Bariere (Wodospad w Barierze). Za wodospadami dolinka zwęża się w wąski kanion, a w końcu zamienia się w leśną ścieżynkę. W górnej części doliny, tuż przy szlaku, znajdziemy źródło. Przechodzimy obok niego i po chwili docieramy do węzła szlaków Biskupske chyźky, na skraju polany Vel'ka Pol'ana (Wielka Polana), w centralnej części płaskowyżu Glac.
   Od tego miejsca przez kolejne 20 min trasa prowadzi szlakiem żółtym, a przez następnie 15 min szlakiem niebieskim aż do węzła Sucha Bela vrchol. Tutaj szlak, wiodąc nadal Glacką Drogą, zmienia kolor na żółty i prowadzi przez kolejne 30 min aż do skrzyżowania Pod Vtaćim hrbom (Pod Ptasim Garbem). Tutaj szlak żółty się kończy.
   Aby powrócić na Klaśtorisko, należy skręcić w prawo i iść dalej szlakiem czerwonym. Ścieżka opada spokojnie i doprowadza na polanę ze schroniskiem po około 35 min.
   Dalsza część trasy biegnie tak jak trasa nr 2. W przeciwnym kierunku - przez Ćertovą sihot, następnie węzeł szlaków „Biely Potok-razcestie" - dochodzi się w niecałe 2 godz. do Ćingova.